Jak oszczędzać ciepło?

Home  >>  Jak oszczędzać ciepło?

W kosztach eksploatacji każdego mieszkania istotną pozycję zajmują koszty ogrzewania. Dlatego powinno się efektywnie gospodarować ciepłem – wykorzystywać je mądrze, co z kolei przekłada się na niższe wydatki na ogrzewanie.

Kontroluj temperaturę w mieszkaniu

Zalecana temperatura dla:

  • pokoi dziennych to 20°C,
  • sypialni, podczas gdy śpimy 18°C,
  • łazienki 24°C.

Temperatury w mieszkaniu powinny być regulowane przy pomocy zaworów termostatycznych i dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego domownika. Każda osoba odczuwa komfort cieplny inaczej. Gdy wyjeżdżamy na urlop lub weekend nie powinniśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni, do temperatury ok. 16-17°C. Wówczas mieszkanie nie będzie wychłodzone oraz ponowne nagrzanie nie zabierze dużo energii i czasu.  Z kolei gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na nieco wyższą tj. 22°C.

Grzejniki powinny być odsłonięte

Zastawienie grzejników kanapą, sofą, czy długimi, ciężkimi zasłonami sprawi, że ciepło nie będzie rozprzestrzeniać się prawidłowo na całe pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera.

Warto zainwestować w dobre grzejniki

Specjalista oceni, czy nasze grzejniki nie wymagają wymiany. Wymiana taka powinna zostać uzgodniona z administracją. Lokalizacja kaloryferów – powinniśmy zamontować je w najzimniejszym miejscu w pomieszczeniu, czyli przeważnie pod oknem. Przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną farba emulsyjną. Grzejników nie powinno się malować w kolorach srebra (!) (zmniejsza się ilość ciepła oddawana przez promieniowanie). Zbyt duża ilość powłok nakładanych farb, zatrzymuje promieniowanie ciepła.

Wietrz mieszkanie intensywnie ale krótko

Wietrzenie mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie, dlatego nie warto z niego rezygnować w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając szeroko okna. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana.

Zainwestuj w nowe, szczelne okna

Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Wymiana na nowe okna (plastikowe lub drewniane) pozwoli nam obniżyć straty ciepła uchodzącego oknem, nawet do 50%. Dzięki temu utrzymasz ciepło w domu i nie będzie potrzeby, by je dogrzewać.

Rolety zewnętrzne – oszczędność ciepła i bezpieczeństwo

Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, nie dość, że stanowią ochronę przed włamaniem, to sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła. Zainstalowanie ich powoduje kolejną oszczędność – możemy zaoszczędzić do 40% ciepła, traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru.

Nowoczesne rozwiązanie – ekrany za grzejnikowe

Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów za grzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest ono kierowane do wewnątrz a nie marnowane.

Termomodernizacja budynku – co może zrobić administracja?

Termomodernizacja to ocieplenie ścian budynku, wymiana okien, może wejść w ten proces również wymiana wewnętrznej instalacji grzewczej. Przed przystąpieniem do termomodernizacji wykonuje się wstępne audyty. Pełna termomodernizacja budynku pozwala zaoszczędzić nawet do 30% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. Warto więc zapytać administrację o najbliższe plany remontowe dotyczące ocieplenia budynków, przegląd wewnętrznych instalacji i urządzeń grzewczych.

Obserwuj pogodę

Dobierz odpowiedni poziom ogrzewania, adekwatny do temperatury na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.

Skip to content